• info@firmarehberekle.com
  • 0 553 984 2016

AKHİSAR TRİLYE/GEMLİK ZEYTİN FİDANI

183 ZİYARETÇİ
  • EKLENME TARİHİ: Temmuz 3, 2021 11:45 am
  • İLAN TÜRÜ: Alış

Zeytin Fidanı ve Ağacı

Zeytin tüm Dünya’da sadece Akdeniz ülkelerinde yetiştirilmektedir. Ancak asıl anavatanı Kahramanmaraş, Mardin ve Hatay üçgeni içerisinde yer alan verimli Anadolu topraklarıdır. Zeytin tarım bitkisi olarak karşımıza çıkmaktadır. En çok zeytin fidanı ve ağacı yetiştiriciliği Türkiye, Yunanistan, İspanya ve İtalya’da yapılmaktadır.

Türkiye’de de iklim ve toprak yapısı uygun olarak kaliteli zeytinlerin yetiştirildiği bölgeler mevcuttur. Akhisar Trilye/Gemlik zeytin fidanı ekimleri genellikle Marmara ve Ege bölgesinde yapılmaktadır. En çok verimin alındığı bölgeler arasında olan bu yerlerde kaliteli sofralık zeytinler üretilmektedir. Zeytin ağacının verimi ışık alan bölgelerde artmaktadır. Genelde fakir toprakların zengin ağacı olduğu söylense de zeytin ağacının toprak seçiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Zeytinlik olarak düşünülen toprağın tınlı, tınlı-killi, çakıllı ve hafif kireçli olması ağaca iyi gelmektedir.

Zeytin Bitkisi

Zeytin ağacının bir meyvesi olan zeytin, Latince olea europaea ismi ile anılmaktadır. Meyvesinin etli kısmı hem sofralarda tüketilmekte hem de çekirdeği ile birlikte sıkım işleminden sonra yağından faydalanılmaktadır. Rengi altın sarısına çalan yağı zeytin ağacını çok değerli yapmaya yeterli olmaktadır. Akhisar Trilye/Gemlik zeytin fidanı kullanılarak yetiştirilen zeytinler salamura ve siyah sofralık olarak değerlendirilmektedir. Yağ oranı diğer cinslerine göre yüksek olan bu zeytin türü sofralık zeytinin kraliçesi olarak tanımlanmaktadır. Yaklaşık %30 yağ oranı ile diğer bilinen tüm zeytin türleri içerisinde en lezzetlisidir.

 

ETİKETLER: Akhisar Arbequina zeytin fidanı, Akhisar arbequina zeytin fidanı fiyatları, Akhisar zeytin fidanı fiyatları, zeytin fidanı fiyatı, arbequina zeytin fidanı, arbequina zeytini, zeytin fidesi, arbequina zeytini, koroneiki zeytin fidanı, zeytin fidesi fiyatları, ziraat zeytin fidanı fiyatları, ispanyol zeytin fidanı, bodur zeytin fidanı, zeytin ağacı fidanı, yağlık zeytin fidanı fiyatları, 10 yaşında zeytin fidanı, zeytin fidanı çeşitleri, ispanyol bodur zeytini, soğuğa dayanıklı zeytin fidanı, zeytin ağacı satın al, zeytin ağacı fidesi, memecik zeytin fidanı, sahibinden satılık zeytin fidanı, domat zeytin fidanı, yetişkin zeytin ağacı fiyatları, arbequina zeytin fidanı fiyatları, satılık zeytin fidanı, halhalı zeytin fidanı, bodur zeytin fidanı fiyatları, sarı ulak zeytin fidanı, 5 yaşında zeytin fidanı fiyatı, kalamata zeytin fidanı, domat zeytin fidanı fiyatları,